AB17 – Siber Saldırı ve Savunma Atölyesi


İlk defa bu yıl katılma fırsatını yakaladığım Akademik Bilişim Konferansına bundan sonra her sene katılmayı düşünüyorum. Bu kısa süreli siber güvenlik eğitimi ve bilişim konferansı ile ilgili yaşadıklarımı dönüş yolunda merak edenler için yazıya dökmek istedim.

8-10 Şubat tarihlerinde yapılan sunumlar öncesindeki 4 günde, birbirinden güzel 46’ya yakın eğitim verildi. Ben Siber Saldırı ve Savunma Atölyesi eğitimine katıldım. Başta Bahtiyar Bircan hocam olmak üzere tüm hocalarıma teşekkür ederim.Bu 4 günlük kısa sürede siber saldırı ve savunma yöntemleri ile ilgili önemli bilgiler öğrendik. Linux yaz kampına da gidebilirsem siber güvenlik ile ilgili bir eğitime gitmek istiyorum.

Yurda kayıt ve eğitim için gereken işlemleri yapmak için bir gün önceden Aksaray’a gittim. Bizi terminalde AB17 için servisler karşıladı ve yurda gittik. İlk gün kalan zamanda bir Aksaray keşfi yaptık ve ders erken olduğu için fazla gecikmedik 🙂 Eğitim ile ilgili aklımda kalanları yazayım.

Eğitimin birinci gününde hacking tarihçesi, araya girme ve brute force teknikleri gösterildi.

İkinci günde keşif ve bilgi toplama, ağ dinleme, sosyal mühendislik, Metasploit ile zafiyet tespiti ve istismarı gibi konular işlendi.

Üçüncü günde ise daha çok savunma tarafında eğitim verildi. Bu saldırıları nasıl fark edip önleyebileceğimiz, log yönetimi ve SOME hakkında bilgi verildi.

Son günde ise sabah Iptables firewall kullanımı anlatıldı. Öğleden sonra ise CTF düzenlendi ve ben birinci oldum 🙂

image

image
Onur ER
Onur ER
Onur ER
comments powered by Disqus